Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sposoby naklejania oraz usuwania naklejek

2018-01-02
Sposoby naklejania oraz usuwania naklejek

Naklejki z folii, zarówno litery, cyfry, jak i inne elementy (np. logo firmy), znajdują szerokie zastosowanie. Trudno się temu dziwić - wycięte z kolorowej folii ploterowej mogą mieć najróżniejsze kształty i wielkość, a możliwość naniesienia ich na większość powierzchni, gdzie, pomimo panujących różnych warunków, przez długi czas prezentują się jak nowe, sprawia, że naklejki są świetnym materiałem do m.in. tworzenia haseł marketingowych.

 

Naklejanie cyfr i liter

Naklejanie cyfr i liter na powierzchnie nie jest skomplikowane, lecz by np. pomiędzy obie powierzchnie nie dostały się bąble powietrza, które mają wpływ na wygląd i trwałość aplikacji, powinno się odbywać wg. następującej procedury.

Naklejanie na sucho

W pierwszej kolejności należy usunąć papier silikonowy chroniący powierzchnię przyklejaną przed wyschnięciem. Jeśli naklejka jest mała, papier można usunąć w całości. W przypadku dużych naklejek zaleca się stopniowe i powolne usuwanie papieru pod kątem 180 stopni. Następnie foliowy wykrój należy przyłożyć do podłoża - przycisnąć go w jednym rogu i za pomocą plastikowego lub filcowego rakla docisnąć pozostałą część naklejki. 

Naklejanie na mokro

Tę metodę warto zastosować dla naklejek o nieskomplikowanym kształcie, stanowiących jeden element. Zaleca się ją stosować podczas ciepłej pory roku, gdy minimalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 18 stopni C, gdyż skraca się w ten sposób czas schnięcia aplikacji. W pierwszej kolejności należy, za pomocą wilgotnej szmatki i ręcznika papierowego, oczyścić z kurzu i zanieczyszczeń powierzchnię, na której będzie przyklejana litera lub cyfra. Następnie należy naklejkę ułożyć na równiej powierzchni, stroną klejącą do góry i pozbawić papieru ochronnego. Kolejnym etapem jest zwilżenie miejsca naklejania oraz klejącej strony naklejki wodą zmieszaną z paroma kroplami płynu do mycia naczyń (dobrym pomysłem jest użycie do tej czynności spryskiwacza). Po namoczeniu wystarczy naklejkę przenieść na docelowe miejsce i gładząc ją raklą (ruchy kierować od środka ku krawędziom), wycisnąć spod naklejki wodę. Ponowne dociśnięcie po kilku godzinach poprawi jakość sklejenia.

Usuwanie naklejek

Zdarza się, że naklejki zostają zniszczone, odbarwiły się, przedstawiają nieaktualne już treści. Wtedy trzeba je usunąć. Jak to zrobić? Usuwanie folii z szyby nie stanowi większego problemu. Za pomocą płaskiego, ostrego narzędzia (nóż, skalpel) należy podważyć jeden z rogów litery lub cyfry i powoli odrywać od powierzchni pod kątem 45 stopni. Najlepsze efekty usuwania osiąga się, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi ok. 20 stopni C. Specjaliści od naklejek doradzają, by podczas usuwania naklejki skierować na nią strumień ciepłego powietrza (np. z suszarki). A jeśli na powierzchni, gdzie była naklejka zostały resztki kleju, należy usunąć je stosując np. rozcieńczalnik do lakierów. Naklejanie i usuwanie folii ploterowej to proste czynności - nie zajmują dużo czasu i nie wymagają stosowania specjalnych narzędzi. Dlatego też, także z tego powodu są one chętnie stosowane w reklamie.

pixelpixel